czwartek, 15 listopada 2012

Przepis na kakory (soczewiaki)

Jakiś czas temu, w małej knajpce za Przewięzią, specjalizującej się w daniach regionalnych, znalazłem w karcie „Kakory”. Dowiedziałem się, że jest to danie litewskie – pieczone lub smażone w głębokim oleju pierogi z ciasta drożdżowego, wypełnione soczewicą, regionalnie zwane także „soczewiakami”. Brzmiało to interesująco, jednak bardzo się rozczarowałem. Były zbyt suche i praktycznie bez smaku. Nie mogłem uwierzyć, że Litwini jedzą coś tak niedobrego:) Postanowiłem więc sam spróbować przyrządzić soczewiaki. Znalazłem kilka różnych przepisów w Internecie i trochę poeksperymentowałem. Zdecydowałem się na wersję pieczoną, a do farszu dodałem marchewkę i jabłko, co znacznie poprawiło jego smak. Jest przy tym daniu trochę roboty, ale było warto!


Farsz:
1 szklanka soczewicy zielonej
½ szklanki soczewicy czerwonej
2 duże cebule
1 duża marchewka
1 jabłko
2 ząbki czosnku
przyprawy – sól, pieprz, majeranek

Soczewicę płuczemy i gotujemy wg przepisu na opakowaniu. Powinna być lekko rozgotowana. Cebulę kroimy w drobną kostkę. Marchew i jabłko ścieramy na tarce o grubych oczkach. Cebulę smażymy na oleju, dodajemy marchew, jabłko i przyprawy. Pod koniec smażenia dodajemy drobno posiekany lub wyciśnięty czosnek i ugotowaną soczewicę. Mieszamy wszystkie składniki i odstawiamy do wystudzenia.

Ciasto:
5 ziemniaków
około ½ kg mąki
5 dkg świeżych drożdży
2 łyżki jogurtu
5 łyżeczek cukru
¼ szklanki wody
3 łyżki oleju
białko 1 jajka (do posmarowania naszych kakorów)

Ziemniaki gotujemy i studzimy. Drożdże mieszamy z jogurtem, wodą i cukrem. Tak przygotowany rozczyn odstawiamy na kilka minut w ciepłym miejscu (proponuję obok garnka, w którym gotują się ziemniaki). Ugotowane ziemniaki wyciskamy przez praskę lub mielimy. Ziemniaki, mąkę i nasz rozczyn mieszamy na jednolitą masę. Jeśli ciasto jest zbyt mokre dodajemy jeszcze trochę mąki. Pod koniec dodajemy olej, dzięki czemu ciasto będzie łatwiej odstawało od rąk. Po wymieszaniu odstawiamy ciasto w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. W tym czasie ubijamy białko do posmarowania kakorów. Gdy ciasto urośnie dzielimy je na kilka części i wałkujemy, podsypując przy tym mąką. Placki powinny być dość grube (około 0,5 cm). Z placków wycinamy duże kółka – ja używałem do tego pucharka do lodów o średnicy 10 cm. Kółka wypełniamy farszem, lepimy pierożki, układamy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i smarujemy z góry białkiem. Wstawiamy do piekarnika na 10 minut w temperaturze 100ºC, żeby pierożki wyrosły. Pieczemy około 20 minut w temperaturze 180ºC, aż się zarumienią. Smacznego!

6 komentarzy:

  1. to musi być pyszne! oferuję swoje usługi jako "tester smaków" - zupełnie za darmo! aż żal nie skorzystać proszę Misia ;P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Tester smaków" powiadasz... pomyślimy, pomyślimy:)

      Usuń
  2. Mój sąsiad często wspominał soczewiaki robione przez jego babkę , ale nie wiedział jak je robić..chyba podkradnę jemu ten przepis..

    OdpowiedzUsuń
  3. Można robić te pierożki ze słodkim nadzieniem?

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...